Instalacja systemu operacyjnego oraz konfiguracja Raspberry PI

piątek, 30 lipca 2021 17:28

W poniższym artkule pokażę Ci, jak w prosty sposób zainstalować system Raspberry PI OS na karcie SD oraz jak skonfigurować możliwość połączenia się za pomocą protokołu SSH do Twojego mikrokomputera.

Pobieranie oraz instalacja systemu Raspberry PI OS

W celu instalacji systemu należy pobrać narzędzie Raspberry PI Imager, które umożliwa przygotowanie karty SD i instalację na niej Raspberry PI OS. Dostępne jest ono tutaj. Wystarczy wybrać odpowiednią wersję pod swój system operacyjny. Ja przedstawię przykład dla Windowsa.

Następnie należy uruchomić instalator.

Po zainstalowaniu Raspberry PI Imager należy wybrać wersję systemu. W moim przypadku jest to Raspberry PI OS Lite, ponieważ nie potrzebuję GUI oraz innych aplikacji.

Po wybraniu odpowiedniej wersji, przyszedł czas na kartę SD.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zapisać zmiany i poczekać na zakończenie procesu zapisu.

Dostęp zdalny do Raspberry PI za pomocą protokołu SSH

Po włożeniu karty SD do mikrokomputera jest on gotowy do uruchomienia. Jednak domyślnie, połączenie za pomocą protokołu SSH jest wyłączone. W tym celu Raspberry PI musimy podłączyć do monitora oraz klawiatury.

W kilka minut po włączeniu zostaną wykonane wszystkie operacje inicjalne i będziemy mogli zalogować się do systemu. Domyślne dane do logowania to login pi, a hasło raspberry.

Po pomyślnym zalogowaniu możemy przejść do ustawień wywołując komendę:

sudo raspi-config

Pojawi się ekran konfiguracyjny, na którym należy przejść do sekcji Interface Options.

Teraz wystarczy wybrać opcję P2, odblokowującą dostęp po SSH

Dostęp został aktywowany. Możesz wyjść z konfiguracji, a Twoje urządzenie jest gotowe do połączenia zdalnego z dowolnego komputera. Jeżeli nie masz dostępu do konfiguracji swojego routera, zanim odłączysz monitor i klawiaturę warto sprawdzić jaki IP został przypisany do Twojego Raspberry. W tym celu możesz wykorzystać poniższe polecenie:

hostname -I

Podsumowanie

To wszystko, jeżeli chodzi o instalację oraz konfigurację systemu Rasperry PI OS. W kolejnym artykule przedstawię, w jaki sposób skonfigurować środowisko .NET oraz utworzymy pierwszą aplikację wykorzystującą czujnik ruchu oraz diodę LED.
Zapraszam do subskrypcji mojego kanału na YouTube gdzie znajdziesz wiele materiałów na tematy związane z programowaniem oraz życiem developera.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze: 0